Rady a typy

Funkční oblečení a oblékání při sportu

 

    Kolikrát si přes tím, něž jdeme sportovat klademe otázku, jak a co si obléct. Snad jsou níže uvedené informace na toto téma vhodnou předlohou.

V dřívější době našich rodičů a prarodičů, kteří si při množství pracovních povinností našli chvíli na sportování, se používali v té době běžné oděvy z bavlny, vlny nebo později i z umělých vláken (dederón, silon). S tímto jsme se v našem dětství setkali i my. V 90. letech minulého století se na trhu s oděvy pro sport začaly objevovat tzv. funkční trička z umělých vláken a od té doby už ke sportu neodmyslitelně patří dodnes.

    Použitým materiálem spodního funkčního prádla (trička, spodní kalhoty) se dnes využívá především polypropylen a polyester. Tyto materiály byly tkané do různých mřížek i vícevrstvých, což umožňovalo dokonalý odvod par potu od těla  případně do dalších vrstev. Funkcí těchto tkanin je teda odvod potu, a z druhé strany pak zabránit prostupu větru a vody k tělu.

V létě se dá zpotit jakýkoliv materiál až to z něj teče. Takže to v toto období tak důležité není. Za chvíli to zase uschne. I když je lepší to raději sundat z těla. Důležitější je používání spodního prádla v jarní, podzimním a v zimním období pod vrchní vrstvy prádla. Teplota už bývá nižší, kdy se v ní tělo nejdříve zpotí a po chvíli už člověku zůstane chladno. K rychlému ochlazení pak může přispět vítr apod. a během okamžiku máme pocit zimy a nebezpečí onemocnění nebo nachlazení je velice blízko. Funkční spodní prádlo v takovýchto případech zůstává na těle sice vlhké, ale ne mokré a když na to přidáte další vrstvu, která zabrání rychlému ochlazování větrem, zachrání vás to třeba před nachlazením. V zimním, ještě chladnějším období, se mezi spodní vrstvu a 3. vrstvu (bunda, která brání profouknutí) vkládá ještě vrstva izolační. Tato už nese i přídavek bavlny, která je dobrým izolantem. I když se zpotí až namočí, pořád tělo není v přímém kontaktu s touto vrstvou, pořád je tam ještě to spodní tričko, které je snad pořád jen vlhké (nízká gramáž, řídká tkanina). Pokud je intenzita pohybu vysoká, i ty nejkvalitnější spodní trička někdy nezabrání úplnému propocení i 1. vrstvy na těle (např. závody). V takovém případě se ihned po zátěži převlečeme do suchého prádla !!!

Proto, vozme s sebou náhradní spodní tričko nebo věci na převlečení.

Ještě o něco později přišly na trh funkční prádla z tzv. merino vlny. Vlna z ovcí Merino tkaná v různých mřížkách. Bohužel si nemůžeme takové vlákno utkat z našich ovcí. Vlákno je silnější a na povrchu těla pocitově škrábe. Prádlo z Merina je na těle velice příjemné, podobně jako bavlna. Nemá sice tak dobré vlastnosti odvodu potu od těla, za to však zůstává dlouhou dobu na těle bez zápachu. Prý v létě chladí a v zimě hřeje. Zápach po nošení spodního prádla z polypropylenu nebo polyesteru se bohužel objevuje už brzy, proto do něj v některých případech přidávaly části stříbra. Pořizovací cena za tričko ze 100% Merino vlny je poměrně vysoká.

Bližší informace k materiálům funkčního spodního prádla a popis vrstev a jejich doporučení, najdete na stránkách většiny firem, které takovéto prádlo vyrábějí nebo prodávají.

Přeju hodně hezkých chvil při pohybu a bezpečně před onemocněním.

RB